
W Gdańsku powstało Muzeum Bursztynu!
To lato niewątpliwie należy do bursztynu! Temu szlachetnemu kruszcowi poświęca się w ostatnim czasie wiele uwagi. Po tym jak powstała Światowa Rada Bursztynu, utworzona na wzór istniejących Światowej Rady Diamentów i Złota, kilka dni temu zostało otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Bursztynu.
Muzeum w znaczny sposób odbiega od tradycyjnych gmachów, gdzie poustawiane są gabloty z eksponatami. To jak na razie jedyne miejsce w Polsce, gdzie mozna wejść do prehistorycznego lasu i poczuć zapach żywicy. Podróż po świecie bursztynu zaczyna się 40 milionów lat przed naszą erą, w świecie eocenu.
- Zapraszamy zwiedzających do bursztynowego lasu, w czasy, gdy bursztyn był jeszcze żywicą - mówi Joanna Grążawska, dyrektor placówki. - Każdy może wejść do naszej wizualizacji lasu i poczuć charakterystyczny zapach bursztynu. Prehistoryczny las został stworzony dzieki współpracy z krakowskim Instytutem Botaniki, a rośliny powstały na podstawie szczątków zanurzonych w bursztynie.
Na dodatkowych monitorach przedstawiana jest historia, odmiany oraz formy bursztynu oraz sposoby, w jakich powstawał. Dla zwiedzających udostępniono również mikroskopy, pod którymi można obejrzec wybrane inkluzje.
Zdaje się, że największą atrakcją tej części ekspozycji są dwie jaszczurki zanurzone w bursztynie. Pierwsza pochodzi z kolekcji sopockiego artysty Lucjana Myrty, druga to tzw. jaszczurka Gierłowskiej. - Znalazła ją na plaży w Gdańsku Stogach w 1997 roku pani Gabriela Gierłowska dzięki temu, że na bryłkę bursztynu padł promień słońca - opowiada Joanna Grążawska. - Jaszczurki to niezwykle unikatowe inkluzje, a ta jest wyjątkowo fotogeniczna.
Bursztyn występuje tylko w południowym Bałtyku. Dowody wskazują, że w starożytności znad Bałtyku zaczynał się szlak bursztynowy, który prowadził az do Rzymu. Wyroby tutejszych bursztynników cieszyły się powodzeniem w całej Europie. Stąd wywodzili się twórcy Bursztynowej Komnaty Gottfried Turau i Ernest Schatch oraz jej projektant Andreas Schlueter - autor słynnego wystroju gabinetu króla Prus, Fryderyka I. Bursztynowa Komnata zaginęła podczas II wojny światowej, do dziś starają się ją odnaleźć historycy i poszukiwacze skarbów. O tym, ze Gdańsk był głównym ośrodkiem badań naukowych na temat tego szlachetnego kruszcu świadczy fakt, iz wszystkie ważniejsze prace pochodza własnie stąd.
Muzeum zawiera zabytki gdańskiej sztuki bursztyniarskiej, wypożyczone z innych placówek, przygotowania do jego otwarcia i gromadzenie eksponatów z róznych miejsc Polski i swiata trwało az sześć lat. - Część dzieł sztuki, których nie uda nam się pożyczyć, prezentujemy na trójwymiarowych zdjęciach, które można oglądać w specjalnych okularach - tłumaczy dyrektor placówki.
Jak trafic do muzeum?
Obiekt znajduje się tuż za bramą Wieży Więziennej na Targu Węglowym (między Bramą Wyżynną przy Wałach Jagiellońskich a Katownią). Warto równiez zwiedzić wymienione powyżej obiekty, ponieważ to część powstałych w średniowieczu obwarowań miejskich, które w XVII w. stanowiły jedno z najcięższych więzień w Europie, z którego nie uciekł żaden więzień.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Gdańsk ma Muzeum Bursztynu!
[2008-02-24 16:14 87.206.168.*]
od stuleci wiadomo że jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów... wstyd!!! ani jednego zdjęcia eksponatów .Andrzej Tuszyński odpowiedz »
Dział gastronomia:
Turystyka budzi się nad
Mazowsze przyciągnęło więcej
Gastronomia: wzrost cen ograniczony przez dużą
Komisja Europejska chce wesprzeć
Polacy chcą wyjechać na dłuższe wakacje w
Dział centra informacji i promocji:
Niemiecki region liczy na
Mazowsze przyciągnęło więcej
Yanosik pomaga atrakcjom
Dział biura turystyczne:
Uhonorowano nowych Ambasadorów Kongresów
UE podpisuje umowę z Kanadą w sprawie danych
Starsze aktualności:
McDonald`s przegrał przed Sądem
Czego boją się Polacy na
Jakich wakacji szukano w
Dofinansowania wycieczek dla szkół za 70 mln
Nowe kierunki w ofercie EXIM
Wenecja idzie dalej z
Prezes Polskiej Grupy Lotniczej
Grecja próbuje odzyskać marmury z
Duży touroperator
Światowe Forum Ekonomiczne o rozwoju sektora
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
Połączenie autobusowe dla rowerzystów
Fischer Air dementuje pogłoski o bliskim bankructwie i finalizuje negocjacje z inwestorem
Haczyki tanich linii kolejowych
Święto wina na Slovacku i dni otwartych zabytków
Dolina Kobylańska zamknięta dla turystów, bo ważniejszy był piknik firmowy
Komunikacja w Europie zamrożona!
Wojsko zamierza korzystać z lotniska w Babimoście
Brytyjscy turyści medyczni tłumem do Polski
Po górach na rakietach śnieżnych