Ceny wiz na Białoruś dla Polaków nie wzrosną

Jak poinformowała ambasada Białorusi w Warszawie - podwyżka cen wiz białoruskich dla obywateli krajów UE, o której informują media, nie dotyczy Polski, dla której utrzymano ulgowe stawki. Ceny wiz dla obywateli Polski nie uległy zmianie.


Według białoruskich portali internetowych, od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy kodeksu podatkowego, które ujednoliciły stawki opłat konsularnych dla obywateli obcych państw, przy zachowaniu zasady wzajemności. Polska, obok Litwy, Łotwy i Estonii, znajduje się wśród państw, dla których utrzymano stawki ulgowe. W konsulatach Białorusi w państwach UE opłata za wizę wynosi 60 euro. Możliwość otrzymania tańszej wizy turystycznej została zniesiona, a długoterminowa wiza wielokrotna kosztuje 150 euro - takie informacje podał jeden z portali.

Ambasada białoruska poinformowała natomiast w komunikacie, że indywidualni polscy obywatele za tranzytową wizę płacą 10-35 euro, a za wjazdową krótkoterminową - 25-60 euro. Długoterminowa wiza wielokrotna kosztuje 150 euro. Od 1 stycznia obywatele Polski w wieku poniżej 16 lat otrzymują wizę bezpłatną, niezależnie od typu i miejsca jej wydania - dodaje ambasada. Wszystkie wizy wydane w trybie ekspresowym kosztują o 25 euro więcej niż te wydane w trybie normalnym. Wobec obywateli Wielkiej Brytanii i USA obowiązywać będą stawki analogiczne, jakie państwa te stosują wobec Białorusinów, a więc odpowiednio: 78 i 100 dolarów za wizę tranzytową, 114 i 131 dolarów za wjazdową krótkoterminową oraz 366 i 350 za wizę długoterminową. Białoruś podwyższyła też trzykrotnie, z 60 do 180 euro, cenę wiz wydawanych na lotnisku w Mińsku, dla obywateli państw w których znajduje się konsulat Białorusi. Cudzoziemcy z krajów, gdzie Białoruś nie ma konsulatu, zapłacą 90 euro, a obywatele USA - 275 euro.

Tego typu zmiany cen wiz mogą być szkodliwe dla sektora turystycznego Białorusi, który może stracić możliwość współpracy z rynkami zachodnimi. Według MSZ w Mińsku nowe przepisy "w pełni odpowiadają przyjętej międzynarodowej praktyce" przy pilnym trybie wydawania dokumentów wjazdowych.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij