MSZ ostrzega przed wyjazdami do południowoamerykańskiego kraju

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało kolejne ostrzeżenie dla polskich turystów. Tym razem dotyczy ono Kolumbii.


W związku z eskalacją zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez lewicową partyzantkę Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN), a także działalność zorganizowanych grup przestępczych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do następujących departamentów i regionów Kolumbii: Arauca, Cauca (z wyjątkiem Popayán), Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Norte de Santander, w szczególności do regionu Catatumbo, Caquetá, region Urabá, Putumayo, Magdalena Medio, port Buenaventura, Nari o ( port Tumaco i wybrzeże), Vichada, Vaupés - podaje MSZ.

Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i przestępcze i stają się niekiedy terenem regularnych walk.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podróżnym udającym się do pozostałych departamentów Kolumbii, z uwagi na potencjalne zagrożenie zamachami terrorystycznymi, przestępczością pospolitą a także porwaniami występującymi na terenie całego kraju. Obywatelom polskim przebywającym w Kolumbii MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń sił porządkowych i zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

»»»» Starsze informacje 2018-02-22 ««««


MSZ ostrzega przed podróżą do trzech azjatyckich krajów
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenia przed wyjazdami do trzech azjatyckich krajów. Wszystkie ostrzeżenia mają związek z zagrożeniem terrorystycznym.

Ostrzeżenia dotyczą Tajlandii, Malezji i Filipin.

Jeśli chodzi o Tajlandię, to MSZ ostrzega w szczególności przed podróżami do południowych prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, w których regularnie dochodzi do ataków bombowych i z użyciem broni palnej. Zagrożenie terrorystyczne występuje również na pozostałym terytorium Tajlandii, w tym w Bangkoku, na wyspie Phuket i w popularnych wśród turystów miejscowościach jak Krabi, Hua Hin itd - można przeczytać w treści ostrzeżenia.

MSZ przypomina, że, mimo zniesienia z dniem 1 kwietnia 2015 r. stanu wojennego, w Tajlandii nadal obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa, m.in. zakaz zgromadzeń o charakterze politycznym.

MSZ ostrzega także przed wyjazdami do Malezji, a w szczególności przed podróżami u wschodniego wybrzeża stanu Sabah (Borneo). Na wodach terytorialnych i na wyspach graniczących z Archipelagiem Sulu, mogą operować islamistyczne ugrupowania terrorystyczne z południowych Filipin. Niebezpiecznie może być również w okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau.Na pozostałym terytorium Malezji, w tym w stolicy kraju, Kuala Lumpur, zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest znaczące. Nie można wykluczyć ataków na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, targi i centra handlowe - można przeczytać w treści ostrzeżenia.

Trzecie i najbardziej zdecydowane z ostrzeżeń dotyczy Filipin. MSZ w szczególności odradza podróże w rejon wyspy Mindanao i archipelagu Sulu oraz ostrzega przed podróżami na wyspy Cebu i Bohol.

Należy mieć na uwadze, że mimo zdecydowanych działań władz miejscowych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć również obszary uważane dotychczas za bezpieczne, w tym ośrodki turystyczne. Do porwań cudzoziemców dochodzić może zarówno na lądzie jak i na wodach terytorialnych Filipin. Nie można wykluczyć ataków terrorystycznych w stolicy, Manili. - ostrzega MSZ.

MSZ zaleca, obywatelom polskim przebywającym w każdym z tych krajów,zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń sił porządkowych i zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-02-20


MSZ ostrzega przed podróżami na jedną z azjatyckich wysp
W związku z zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do jednego z popularnych wyspiarskich państw w Azji.

Pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie mających na celu walkę z terroryzmem, zjawisko to nadal stanowi poważane źródło zagrożenia. Możliwe są ataki na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe, w tym w Dżakarcie i na Bali. Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt. - widnieje zapis na oficjalnej stronie MSZ.

Resort informuje, iż Środkowe Sulawesi, Maluku, Papua i Zachodnia Papua zagrożone są lokalnymi konfliktami. Obywatelom polskim przebywającym w Indonezji zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń służb porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-02-19


W związku z wprowadzonym stanem wyjątkowym i nieprzewidywalną sytuacją bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Etiopii.

Stan wyjątkowy wprowadzony został w związku z kryzysem politycznym i niepokojami społecznymi. W praktyce może on oznaczać zwiększoną obecność służb bezpieczeństwa na ulicach, narażenie na przeszukanie i/lub aresztowanie przez służby bezpieczeństwa bez nakazu sądowego, utrudnienia w poruszaniu się, a także przerwy w łączności telefonicznej i internetowej. Na terenie całego kraju możliwe są protesty i zamieszki. Nie można też wykluczyć aktów wandalizmu i grabieży, których celem mogą być m.in. obiekty hotelowe i pojazdy osobowe - ostrzega MSZ.

MSZ odradza w szczególności podróże do:
    obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią;
  • Pustyni Danakilskiej;
  • pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic;
  • regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (także z Puntlandem);
  • regionu Gambela.

Poziom zagrożenia może być szczególnie wysoki również w regionach Oromia i Amhara, które w ostatnich latach były miejscami częstych i gwałtownych protestów.

Polskim obywatelom przebywającym w Etiopii zaleca się, w miarę możliwości, pozostanie w dużych miastach, a w przypadku konieczności podróży - korzystanie z transportu lotniczego lub pozostawanie na głównych szlakach komunikacyjnych. MSZ zaleca również unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych oraz nieutrwalanie na jakichkolwiek nośnikach protestów lub działań służb porządkowych. Należy bezwzględne stosować się do zaleceń miejscowych służb. MSZ apeluje także o dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-02-02


MSZ ostrzega przed podróżami do jednego z krajów afrykańskich
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dotyczące wyjazdów do jednego z krajów afrykańskich.

W związku z pogorszeniem się w ostatnim czasie sytuacji bezpieczeństwa w regionie Casamance (w tym także z przypadkami napadów na turystów) i prowadzonymi działaniami militarnymi w tym regionie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Casamance (obszar na południu Senegalu, między południową granicą z Gambią i północną granicą z Gwineą-Bissau) - ostrzega MSZ.

Obywatelom polskim przebywającym na tym obszarze, ministerstwo zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie poruszania się po zmroku i bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa.

Równocześnie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o utrzymującym się zwiększonym zagrożeniu terrorystycznym w całym regionie Sahelu i zaleca obywatelom polskim przebywającym w państwach regionu lub planującym podróż do nich zachowanie daleko posuniętej ostrożności, unikanie miejsc zgromadzeń publicznych (np. dyskotek, miejsc spotkań diaspory europejskiej itp.) oraz zgłoszenie podróży lub pobytu w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-01-25


MSZ o podróżach do Belgii
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wydało komunikat dotyczący wyjazdów do Belgii.

Jak podał resort spraw zagranicznych, władze belgijskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie całego kraju z 3 do 2 (w czterostopniowej skali). Obniżenie poziomu alertu oznacza, że według władz miejscowych zagrożenie zmniejszyło się, a atak stał się mniej prawdopodobny. Jednak poziom 2 nie oznacza, że zagrożenie już nie istnieje. Jednocześnie utrzymano 3 poziom zagrożenia dla niektórych wrażliwych miejsc.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do obywateli polskich przebywających w Belgii o zachowanie ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb porządkowych.


Starsze informacje 2018-01-02


MSZ: ostrożnie w Iranie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat dotyczący podróży do Iranu.

W związku z trwającymi w wielu miastach Iranu protestami oraz trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji w nadchodzących dniach, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie przebywania w miejscach zgromadzeń publicznych oraz śledzenie bieżących komunikatów o sytuacji bezpieczeństwa - podało MSZ.

Ministerstwo przekonuje, że przebywający w Iranie podróżni powinni także uwzględnić fakt, iż w związku z zaistniałą sytuacją możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu ulic lub większych obszarów miast, zamknięcie części stacji metra w Teheranie, a także mogą wystąpić problemy z łącznością komórkową oraz internetem.

Osobom wyjeżdżającym do Iranu MSZ zaleca zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz .
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij