TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Znaczne wzrosty cen w biurach

Jak kształtują się ceny imprez turystycznych? Które kierunki są najbardziej opłacalne? Jakie są ceny przelotów na popularnych kierunkach?


Odpowiedzi na powyższe pytania zawiera raport przygotowany przez spółkę Traveldata, właściciela portalu Wczasopedia.pl.

W ubiegłym tygodniu najważniejszym czynnikiem, który może wywierać wpływ na polską i europejską branżę turystyki wyjazdowej wydają się być rezultaty procesu ustalania przyczyn niedawnej katastrofy rosyjskiego samolotu nad Synajem. Coraz więcej ustalanych stopniowo faktów wskazuje, że nie nastąpiła ona z przyczyn technicznych lub błędów w pilotażu, ale była skutkiem wybuchu ładunku podłożonego prawdopodobnie do samolotu w czasie jego pobytu na lotnisku w Szarm-el-Szejk. Ta nowa wersja może istotnie zmienić emocjonalny stosunek potencjalnych turystów do kwestii bezpieczeństwa związanego ze spędzaniem wakacji w Egipcie. Jeszcze bardziej negatywna wydaje się wersja zestrzelenia samolotu przez mających swoje bazy w centralnej górzystej części Synaju bojowników Państwa Islamskiego. Jest ona na razie (według agencji) znacznie mniej prawdopodobna, ponieważ nie wydaje się, aby mogli oni dysponować bronią pozwalającą na zestrzelenie maszyny lecącej na tak dużej wysokości (prawie 9,5 kilometra).

Na razie rosyjskie władze zawiesiły ruch lotniczy pomiędzy Rosją i Egiptem do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Postawa taka ma tę dużą zaletę, że powinna znacznie skrócić czas wyjaśniania sprawy, a trzeba pamiętać, że najczęściej związane z podobnymi wypadkami procedury ciągną się często całymi miesiącami, a nawet latami. Przy okazji okazało się, że w Egipcie w dniu katastrofy przebywało około 80 tysięcy rosyjskich turystów, co sugeruje liczbę około 50 tysięcy Rosjan odwiedzających jesienią ten kraj tygodniowo. Przekłada się to zapewne na ponad 30 mln dolarów tygodniowych wpływów dla egipskiej turystyki i powinno to być silnym motywatorem do maksymalnego przyspieszenia czynności związanych z wyjaśnianiem przyczyn tej tragedii.

Wpływ wydarzenia w Egipcie na turystykę Polaków raczej ograniczony

Bezpośredni wpływ tego wydarzenia na geografię lotniczych wakacyjnych wyjazdów Polaków może być jednak na dłuższą metę limitowany pod warunkiem, że tego typu zdarzenie się nie powtórzy. Przez splot mało fortunnych dla Egiptu zdarzeń, do których doszło w ostatnich latach, udział tego kraju w ogólnej puli wyjazdów turystycznych Polaków jest obecnie daleko poniżej jego naturalnej normy. Dlatego wyjaśnienie sprawy i podjęcie przez tamtejsze władze wiarygodnych środków zapobiegawczych powinno doprowadzić do dość szybkiej odbudowy, a nawet wzrostu ruchu turystycznego do Egiptu.

Stabilność w Turcji kluczem do udanego sezonu w turystyce

Trudniej przewidywalny jest pośredni wpływ tego wydarzenia na geografię turystycznych wyjazdów Polaków poprzez zmianę geografii wyjazdów Rosjan. Jak można było przekonać się z liczby Rosjan przebywających w Egipcie jest ona mimo stanu rosyjskiej gospodarki bardzo znaczna (o rząd większa od liczby turystów z Polski). Istotne ograniczenie ich wyjazdów do Egiptu automatycznie wywołuje pytanie jakie kierunki alternatywne wybierać będą Rosjanie. Wiele w tym względzie zależy od siły rubla, która z kolei jest dodatnio skorelowaną pochodną ceny ropy naftowej.

Przy słabej rodzimej walucie Rosjanie będą zapewne preferowali i to nawet w większym stopniu niż w ostatnie wakacje (rubel jest teraz o ponad 15 procent słabszy niż w okresie maj - lipiec 2015, gdy dokonywali zakupów wycieczek) kierunki tanie jak Bułgaria i Turcja (pod warunkiem, że nie dojdzie tam do niekorzystnych incydentów) oraz w pewnym stopniu Grecja. Przy wyższej cenie ropy i automatycznie droższym rublu częściowej odbudowie może ulec bardzo ograniczona tego lata liczba wyjazdów na kierunki droższe, jak Hiszpania i Włochy. Wszystko to będzie wywierało wpływ na ceny usług turystycznych w niektórych krajach, które zwłaszcza w Bułgarii i Grecji mogą ewoluować w skali dość istotnie modyfikującej wakacyjną atrakcyjność tych kierunków.

Dokładne przyjrzenie się polskiej i rosyjskiej strukturze wakacyjnych wyjazdów prowadzi jednak do innej konkluzji mającej zasadnicze znaczenie dla obrazu przyszłego sezonu. Jest nim kwestia względnego spokoju w Turcji. Dopiero bowiem wypadnięcie tego kraju z orbity bezproblemowych wakacyjnych destynacji w regionie może w sposób zasadniczy zmienić geograficzne proporcje wakacyjnego wypoczynku naszych rodaków. Dlatego też niedawne wybory w tym kraju oraz wnikliwa obserwacja sytuacji, która po nich nastąpi może dać więcej odpowiedzi odnośnie przyszłego sezonu w turystyce wyjazdowej niż ostateczne ustalenia dotyczące katastrofy na Synaju.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (01.02-07.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 05 listopada z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 29 października.





W badanym okresie wystąpił dość znaczny duży wzrost średniej ceny, który wyniósł 79 złotych (poprzednio 14 złotych). Zdecydowanie największa zwyżka średnich cen wystąpiła razem na kanaryjskich wyspach Teneryfie i Lanzarote - o 263 i 183 złote oraz na kierunkach egipskich, a mianowicie w Hurghadzie i na Synaju - o 94 i 91 złotych. Jedyny spadek średnich cen, który miał miejsce w tym okresie dotyczył Cypru - o 12 złotych. Wzrost cen wycieczek na kierunkach egipskich może w dużym stopniu wynikać ze wzrostu w badanym okresie kursu amerykańskiego dolara (z 3,70 w połowie października do 3,90 w zeszłym tygodniu), natomiast raczej nie zawiera jeszcze ewentualnego spadku popytu wywołanego katastrofą rosyjskiego samolotu czarterowego nad Synajem.

Porównanie dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2014 i 2015 zebranych w tym samym okresie października pokazuje, że mimo wzrostu cen wycieczek w ostatnim tygodniu różnica wobec cen okresu sprzed roku uległa zmniejszeniu i obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 51 złotych (przed tygodniem o 158 złotych). Sytuacja taka wynika po pierwsze z tego, że przed rokiem notowano na początku listopada dość znaczny wzrost cen o około 130 złotych, a po drugie z obecnego zestawienia wypadła chwilowo istotnie droższa od ogólnej średniej Portugalia (Madera - wpływ na spadek około 55 złotych). Bez wpływu tego ostatniego czynnika ceny rok do roku wzrosłyby znacznie więcej, bo o około 106 złotych.





W tej sytuacji w zestawieniu cen kierunków zimowych najwyższe zwyżki średnich cen wobec zeszłego roku wykazał Cypr - o 401 złotych (poprzednio była to Portugalia) oraz Maroko - o 178 złotych. Droższe są również dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 81 i 35 złotych. W Egipcie największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu odnotował Synaj - 155 złotych, a najmniejszą Marsa Alam - 35 złotych, natomiast na Kanarach największe dodatnie różnice cen wystąpiły na Lanzarote i Teneryfie - o 199 i 100 złotych, a mocny spadek cen rok do roku odnotowano na Gran Canarii - o 126 złotych. Nieco tańsza niż przed rokiem jest Tunezja - o średnio 54 złote, a kolejny raz największą ujemną różnicę cen zanotowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI) - o 230 złotych.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura TUI - o aż około 305 złotych, a znacząco tańsze są również oferty biur Sun & Fun - o około 195 złotych i Exim Tours - o blisko 115 złotych. Nieco wyższe wzrosty od średniej zwyżki (średnia to 51 złotych) prezentuje na razie biuro Rainbow - o około 100 złotych, a jeszcze wyższe Wezyr - o blisko 200 złotych. Po ostatnich wzrostach cen duża stała się dodatnia różnica cen w biurze Neckermann - około 270 złotych (w poprzednim zestawieniu była jeszcze ujemna - minus 32 złote), a zmniejszyła w biurze Itaka - do około 485 złotych (poprzednio blisko 610 złotych). W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera uzyskało teraz biuro Sun & Fun (10 takich ofert) przed poprzednim liderem biurem Exim Tours (9 ofert) oraz biurami Rainbow oraz Itaka (po 8 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżniają się obecnie biura Ecco Holiday (5 ofert) oraz Net Holiday (3 oferty).

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej

W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair dla przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotów w pierwszym tygodniu lutego tym razem wzrosły - o średnio 28 złotych (poprzednio spadły o 5 złotych). Nadal pomimo wzrostów bardzo niskie pozostają zwłaszcza ceny lotów na Kanary z Krakowa, które wynoszą teraz średnio 658 złotych (wzrost o 20 złotych). Nadal sporo droższe od nich są Kanary z Warszawy (średnio 961 złotych - wzrost o 17 złotych). Rekordzistą wszystkich zwyżek zostało połączenie z Warszawy do Lizbony, na którym średnia cena wzrosła o 120 złotych, a zniżek z Krakowa na popularną teraz w mediach Maltę, które potaniało o 40 złotych.

Ceny w liniach Wizzair tym razem wzrosły o 10 złotych (w poprzednich zestawieniach spadały o 48 i 42 złote), a największą zwyżkę cen zanotowały przeloty z Krakowa i z Warszawy do Barcelony - o 110 oraz 90 złotych, a zniżkę z Krakowa na Cypr - o 90 złotych. W liniach Norwegian ceny wzrosły o średnio 17 złotych, co było skutkiem jedynej tam podwyżki cen przelotów, a mianowicie z Warszawy na Gan Canarię - o 50 złotych.

Jeśli chodzi o porównania rok do roku to w liniach Ryanair średnie ceny na kierunkach turystycznych są obecnie chwilowo znacznie niższe od cen sprzed roku, bo o 118 złotych, ale sytuacja ta wynika z bardzo wysokich cen akurat w tym okresie przed rokiem. O wiele niższe są zwłaszcza ceny przelotów Warszawy na Kanary - o 214 złotych (961 wobec 1175 złotych) , a na innych kierunkach różnica jest znacznie mniejsza - 47 złotych (401 wobec 448 złotych). Największy spadek cen rok do roku wykazuje połączenie z Warszawy na Fuerteventurę - o 248 złotych, a wzrost z Warszawy do Barcelony - o 78 złotych.

Jeszcze bardziej obniżyły się natomiast ceny przelotów w pozostałych tanich liniach. Wizzair jest teraz tańszy niż przed rokiem o 266 złotych, a linie Norwegian tańsze o 220 złotych , w tym o 375 złotych na kierunkach kanaryjskich.

W zakresie kierunków zimowych, w chwili obecnej wspólnymi kierunkami na wyloty w pierwszym tygodniu lutego dla tanich linii i czarterów są Wyspy Kanaryjskie, Barcelona, Malaga i Cypr. Przy połączeniach z Warszawy średnia cena na tych kierunkach spadła w tanich liniach z 660 do 650 złotych, natomiast w czarterach wzrosła z 1339 złotych do 1357 złotych, a zatem była o 707 złotych wyższa od cen tanich linii (poprzednio wyższa o 679 złotych). Przy połączeniach z Krakowa cena wspólnych z czarterami połączeń tanich linii (tylko na Gran Canarię, Teneryfę oraz Cypr) wyniosła 658 złotych i była niższa o 638 złotych od cen połączeń czarterowych (1296 złotych).

Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.

Możesz także pobrać plik: turinfo_20151109_wczasopediapartner20151109media.pdf




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
traveldata wczasopedia analiza cen imprez turystycznych wakacje wczasy biura podróży




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję