TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Drożeją wakacyjne wyjazdy w biurach podróży

Dynamika sprzedaży wycieczek coraz wyraźniej przewyższa ubiegłoroczną. Klienci biur podróży zapłacą więcej za wakacje, w porównaniu z zeszłym rokiem. Jak kształtują się obecnie ceny wakacyjnych wyjazdów oraz lotów?


Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się m.in. gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2017. Obejmuje ona okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli 7-13 sierpnia 2017 roku.

Ubiegłotygodniowy raport z systemu MerlinX był już ósmym z kolei, który dotyczył nowego roku turystycznego 2016/2017, czyli wycieczek realizowanych w miesiącach listopad 2016-październik 2017. Przyniósł on dość podobne rezultaty bieżącej sprzedaży do zawartych w raporcie poprzednim, gdyż bieżąca sprzedaż najważniejszych dla branży imprez lotniczych zwyżkowała o 17,5 procent, podczas gdy przed tygodniem wzrost wyniósł 18,2 procent. Bardziej istotne jest jednak to, że skumulowana sprzedaż, czyli liczona od początku sezonu, w coraz wyraźniejszy sposób zaczyna przewyższać jej poziom ubiegłoroczny. Po raz pierwszy w tym sezonie skumulowana dynamika sprzedaży wycieczek lotniczych stała się wyższa niż w minionym sezonie w raporcie z 29 listopada (+ 32,5 procent wobec ubiegłorocznej + 31,8 procent), ale w ostatniej jego edycji ta różnica uległa istotnemu zwiększeniu i wyniosła + 31,0 procent wobec + 24,5 procent przed rokiem.

Przewaga tegorocznej sytuacji w zakresie sprzedaży skumulowanej nad ubiegłoroczną powinna w najbliższych tygodniach systematycznie wzrastać i na koniec grudnia osiągnąć już wielkość w pobliżu lub nawet nieco powyżej 25 procent.





Niniejsze zestawienie obejmuje po raz piąty w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2017 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień tydzień sierpnia (07.08-13.08 2017), zebranych w dniu 9 grudnia tego roku z cenami dla tego samego okresu z dnia 2 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami z dnia 11 grudnia 2015 roku. Należy zaznaczyć, że przedstawione bieżące porównania i zestawienia rok do roku są już dość reprezentatywne, gdyż w niniejszym porównaniu bierze udział około 2630 hoteli (w poprzednim zestawieniu około 2530 hoteli). W późniejszych miesiącach ich liczba bywała wprawdzie wyższa, ale jedynie nieznacznie przekraczała trzy tysiące.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 7 i 13 sierpnia, średnie ceny wzrosły o 52 złote (poprzednio o 14, 4, 24 i 4 złote). W analogicznym okresie przed rokiem ceny wycieczek obniżyły się o 9 złotych. Tym razem największe wzrosty odnotowano w Tunezji Kontynentalnej - o aż 200 złotych oraz na Cyprze i Chalkidiki - o 112 i 108 złotych, a jedyna zniżka średnich cen wycieczek miała miejsce w Portugalii - o 44 złote. Tak znaczny wzrost w Tunezji miał związek z bardzo istotna zwyżką cen wycieczek dokonaną na tym kierunku przez biuro TUI.





Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2017 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 158 złotych (poprzednio były wyższe o 124, 117, 131 i 104 złote). Jest to sytuacja zdecydowanie odmienna niż miało to miejsce w odpowiednim okresie 2015, gdyż wówczas średnia cena rok do roku spadała o 44 złote.
Odwrotny trend zmian cen wycieczek może po części wynikać z silniejszego bieżącego popytu, a także ze znacznie lepszego postrzegania perspektyw koniunktury w zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Natomiast w ubiegłym roku słabsze nastroje były w dużej mierze wynikiem wpływu eskalacji niebezpiecznych wydarzeń w Turcji i w Egipcie, a pewnym stopniu również w Europie Zachodniej.





Spośród dużych kierunków najwyższy średni wzrost cen wobec ubiegłego sezonu nadal ma miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie znalazły się one powyżej poziomu zeszłorocznego o 224 złote (poprzednio o 254, 213, 184 i 208 złotych). Nadal największy dodatni wpływ na te zwyżkę (podobnie było też w poprzednich zestawieniach) wywiera duży wzrost cen na Lanzarote (o 403 złote), który nieco się zmniejszył i może zmniejszać się również przyszłości, w tym również z powodu, że na tym kierunku pojawiła się pierwsza oferta tanich linii Wizzair. Z Wysp Kanaryjskich wyraźnie najsłabsze tendencje do wzrostu cen wykazuje obecnie Fuerteventura, gdzie wzrosły one rok do roku znacznie mniej od średniej, bo jedynie o 19 złotych.

Wśród ważnych dla polskich turystów kierunków wiceliderem zwyżek cen wobec poprzedniego sezonu, stała się ostatnio Bułgaria minimalnie wyprzedzając pod tym względem Grecję. Średnie ceny w tym czarnomorskim kraju wzrosły o 129 złotych (poprzednio o 84, 56, 100 i 93 złote). W tegorocznych wzrostach Bułgarii nieco pomaga dość niska zeszłoroczna baza odniesienia, gdyż w ubiegłym sezonie w first minute kierunek ten wystartował stosunkowo słabo ze spadkiem cen wyraźnie przewyższającym ówczesną ogólną średnią (spadek o 96 złotych wobec średniego spadku o 44 złote).

Kierunkiem, który w sezonie lato 2016 najczęściej wykazywał największe zwyżki cen rok do roku była Grecja, która drożeje również i w tym sezonie - o średnio 127 złotych (poprzednio o 85, 99, 142 i 116 złotych). Największe średnie wzrosty cen nadal wykazują Kreta i Rodos - o 228 i 206 złote, zwyżki poniżej średniej wyspy Kos i Korfu - o 98 i 99 złotych, a spadek wykazuje mocno drożejące zeszłej jesieni Chalkidiki - o 135 złotych.

Coraz większy wzrost średnich cen wobec zeszłego sezonu notuje Egipt - wzrosły one o 87 złotych (poprzednio były wyższe o 19 i 1 złoty, a wcześniej nawet niższe o 3 i 87 złotych). Obecnie najwyższe zwyżki średnich cen maja miejsce na Synaju - o średnio 257 złotych, a mniejsze wzrosty wobec ubiegłego sezonu występują w Marsa Alam i Hurghadzie - o średnio 76 i 13 złotych. Wzrostom cen sprzyja nieco zbyt mała podaż wycieczek, zwłaszcza wobec skali odradzającego się popytu i ostatnie wyższe poziomy kursu amerykańskiego dolara. W dłuższym terminie znaczny wpływ na kształtowanie się cen na kierunkach egipskich zacznie wywierać bardzo duża deprecjacja lokalnej egipskiej waluty.

Jako ostatnia do grona dużych kierunków o wyższych niż przed rokiem cenach wycieczek dołączyła Turcja, gdzie średnie ceny były wyższe o średnio 33 złote (poprzednio były niższe o 9, 27, 50 i 56 złotych). Ten wzrost nie wydaje się zbyt duży, tym bardziej, że należy pamiętać, że kierunek ten znacząco taniał przed rokiem (o 145 złotych), gdyż Turcji towarzyszył wówczas znaczący wzrost obaw klientów przed eskalacją niebezpiecznych zdarzeń.

Ceny na tym kierunku mogą w przyszłości kształtować się relatywnie korzystnie, gdyż możliwości potencjalnych zniżek cen wycieczek wspomagane być powinny przez stopniowo osłabiającą się miejscową walutę. Z mniejszych kierunków nadal zdecydowanie największe wzrosty cen notuje Maroko - średnio o 363 złote, a również znacząco droższe są Cypr i Majorka - o 286 i 276 złotych. W mniejszym stopniu podniósł się średni poziom cen w Tunezji i w Portugalii - o 123 i 109 złotych.

W porównaniu z poprzednim zestawieniem średnie ceny przelotów na kierunkach turystycznych w tanich liniach Ryanair z wylotami w badanym okresie (7-13 sierpnia) minimalnie spadły - o 2 złote (wcześniej wzrastały o 11 i 18 złotych), a mianowicie z 819 do 817 złotych przy czym nie zmieniły się średnie ceny rejsów na Kanary i pozostały na poziomie 1088 złotych, a średni poziom cen na pozostałych kierunkach spadł o dwa złote - z 765 do 763 złotych. Największa zniżkę cen odnotowano na rejsach z Krakowa do Malagi - o 214 złotych, a wzrost na trasie z Rzeszowa na Korfu - o 110 złotych. W ostatnim tygodniu średnie ceny w liniach Wizzair znacznie wzrosły - o 183 złote, czyli z 748 do 931 złotych (poprzednio spadły o 91 złotych), a najwięcej zdrożały rejsy z Warszawy na Korfu - o 525 złotych, a staniały z Warszawy do Burgas - o 48 złotych.

W porównaniach rok do roku średnie ceny w liniach Ryanair na kierunkach turystycznych są obecnie nadal umiarkowanie wyższe od cen sprzed roku, a mianowicie o 74 złote (poprzednio o 92, 86, 70 i 88 złotych), czyli były wyższe o 10 procent. Średnie ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich wzrosły o 196 złotych do 1088 złotych (o 22 procent), a na pozostałych kierunkach - o 47 złotych do 750 złotych, czyli o blisko 7 procent. Największy wzrost cen rok do roku ponownie wykazało połączenie z Warszawy na Gran Canarię - o 580 złotych, a spadek rejs z Krakowa do Barcelony - o 400 złotych. W liniach Wizzair kolejny raz ceny były niższe niż o tej porze w ubiegłym sezonie, tym razem aż o 341 złotych (poprzednio o 73, 22, 5 i 6 złotych). Najbardziej obniżyły się ceny rejsów z Warszawy do Barcelony - aż o 1020 złotych, a poszły w górę z Warszawy na Korfu - o 360 złotych.

Średnie ceny w dla kierunków sezonu lato 2017 wspólnych dla tanich linii i czarterów z wylotami w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia wyniosły w LCC przy połączeniach z Warszawy 866 złotych i były niższe od średnich cen czarterów o 272 złotych, a przy połączeniach z Katowic/Krakowa wyniosły 873 złotych i były niższe od cen czarterów o 237 złotych.

Wobec roku ubiegłego ceny w LCC przy wylotach z Warszawy wzrosły o średnio 131 złotych, a z Katowic/Krakowa wzrosły o średnio 75 złotych. Dość wyraźnie obniżyły się natomiast ceny rejsów czarterowych, których średnia cena spadła rok do roku dla połączeń z Warszawy o 48 złotych do 1138 złotych oraz z Katowic/Krakowa, których cena spadła o 18 złotych do 1109 złotych. W rezultacie po raz kolejny obniżyła się średnia różnica w cenach przelotów w LCC i czarterów (LCC nadal są tańsze) tym razem z 390 złotych w sezonie ubiegłym do 255 złotych obecnie.

Poniżej zamieszczamy raport Traveldata w całości:

Możesz także pobrać plik: turinfo_20161212_wczasopediapartner20161212media.pdf




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
traveldata raport sierpień ceny imprez lato wakacje tanie loty




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję