Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Kierownik biura podróży do Multiagencji we...
- Wakacje.plSpecjalista Wsparcia Sprzedaży Sieci...
- pilot Włochy 02-07.10.2023
- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
- Praca u organizatora wyjazdów - Margo Travel...
- System ze stroną dla biura podróży
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- partner do tworzenia wirtualnych przewodników
- Specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki - biuro w Poznaniu

Ilu turystów odwiedziło Kraków?
Ilu turystów odwiedziło Kraków w tym roku? Odpowiedź na to pytanie padła podczas Krakowskiego Forum Turystycznego, które odbyło się na konferencji Travel Meetings Krakow Malopolska, zorganizowanej przez Krakowską Izbę Turystyki, oraz Urząd Miasta Krakowa.
14 050 000 osób w 2019 r. odwiedziło Kraków - wynika z badań przeprowadzonych przez zespół badawczy pod kierunkiem dr. Krzysztofa Borkowskiego, na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. To o 550 000 tysięcy osób więcej niż w zeszłym roku.
Wśród osób przyjeżdżających do Krakowa, 7,1 mln osób to turyści krajowi, a 3,05 mln -turyści zagraniczny. Oprócz nich, do Krakowa zawitało także 3,65 mln jednodniowych odwiedzających krajowych i 250 tys, - zagranicznych.
Najwięcej gości zagranicznych przyjechało w tym roku z Niemiec 14,2% i Wielkiej Brytanii 13,9%, Włoch 11,5%, Francji 11,2%, Hiszpanii 10,4% oraz Ukrainy 5,4%.
Wśród turystów krajowych najwięcej przybyło z Małopolski (19,5%), Mazowsza (13,4%) i Śląska (12,7%).
Jako główny cel przyjazdu do Krakowa badani wskazali tradycyjnie zabytki (30,5%), wypoczynek (18,6%), rozrywkę (8,8%), wizytę u znajomych i krewnych (6,8%), tranzyt (6,7%) oraz cel biznesowy (6,1%).
Turyści i odwiedzający jednodniowi, łącznie wydali w Krakowie 7,5 mld złotych. Podczas pobytu w mieście, turyści krajowi wydawali średnio 395 zł na osobę, turyści zagraniczni - 694 zł na osobę. W tych wynikach nie zostały ujęte koszty transportu. Spośród zagranicznych turystów, najwięcej wydawali Holendrzy (987 zł) i Brytyjczycy (880 zł).
Wśród głównych atrakcji, które odwiedzają przybywający do Krakowa w 2019 roku, znalazły się m.in.: Wawel (wzgórze, zamek, katedra), Rynek Główny, Sukiennice, Kazimierz, Stare Miasto, Kraków nocą, Kościół Mariacki, Sanktuarium w Łagiewnikach, Bulwary Wiślane i Podziemia Rynku Głównego.
Istotnym trendem jest wydłużanie się pobytów gości: turyści krajowi śpią najczęściej 2-3 noce, natomiast zagraniczni 4-7 nocy. W ostatnich latach rośnie znaczenie apartamentów i hoteli, a spada liczba noclegów deklarowanych przez turystów w hostelach. Rezerwując noclegi 42,1% zagranicznych turystów skorzystało z Booking.com, 26,7% z Airbnb, 12,1% z Trivago, a 8,3% z HRS. Spośród turystów, którzy nocowali w hotelach, 42,2% wybrało hotele o standardzie 4 gwiazdek, a 38,8% - 3 gwiazdek. 8,7% turystów nocowało w hotelach 5-gwiazdkowych, a 1,6% w dwugwiazdkowych.
Poprawie uległa także ocena oferty turystycznej Krakowa. Średnia ocena wyniosła 4,42 w pięciostopniowej skali, wśród turystów krajowych i 4,40 wśród turystów zagranicznych. Najwyżej oceniano atmosferę miasta, obsługę, pracę przewodników, gościnność i możliwość dokonywania elektronicznych płatności . Nawet najniżej oceniane elementy, jak toalety, czystość, lotnisko i bezpieczeństwo, miały ocenę powyżej 4.
Ponad 69,6% turystów zadeklarowało, że w przyszłości powróci do Krakowa, a 75,7% poleci Kraków swoim znajomym. Ogólny wskaźnik Net Promoter Score dla Krakowa wyniósł 70,9%. Jak przekonywał dr Borkowski, prezentując wyniki badań, przy wskaźniku NPS powyżej 50% można już mówić o sukcesie. Jak widać, Kraków plasuje się znacznie powyżej tej granicy.
Oprócz przedstawienia wyników badania ruchu turystycznego w Krakowie, Krakow Convention Bureau wręczyło także rekomendacje dla organizatorów kongresów, oraz organizatorów podróży motywacyjnych w Krakowie i Małopolsce.
Wśród organizatorów kongresów rekomendacje otrzymali: Biuro Kongresów Jordan Group, DMC Poland, Grupa A-05, Mazurkas Congress&Conference Managment, Promenada, Symposium Cracoviense i Targi w Krakowie. Z kolei rekomendacje dla organizatorów podróży motywacyjnych dostali: Biuro Kongresów Jordan Group, DMC Poland, Intercrac, Jan-Pol DMC, Mazurkas DMC Poland, Artur Travel, oraz Tarifa Poland DMC.
To oczywiście nie wszystkie, wydarzenia, które miały miejsce, w ramach Travel Meetings Krakow Malopolska. Niedługo pojawią się kolejne nasze relacje z tego wydarzenia.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Więcej turystów w Krakowie
[2019-12-05 15:48 84.10.61.*]
Z Trivago? Przecież to metasearch, który przekierowuje klienta na system rezerwacyjny, gdzie dokonuje rezerwacji! odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Exim rozpoczyna sprzedaż lata
Jak linie lotnicze próbują nie wypłacać
Dział hotele, pensjonaty:
Nowe pokoje pod marką Four Points by
Koniec wakacji poprawił wyniki
Niebezpieczny system
Wakacje 2023 w Polsce - krócej, ale nie
Starsze aktualności:
Komisja Europejska bierze się za najem
Pomimo inflacji Polacy nie rezygnują z
Co Polacy robią w czasie wolnym i ile mają na to
Maleje liczba ofert pracy na
Co wspólnego mają turystyka i marketing internetowy? Wspólnie wyznaczają
Tatry Super Ski ze zniżkami na
Airbnb: więcej rezerwacji, ale akcje w
Świetny wizerunek turystyczny Niemiec na
Pomoc dla najbardziej poszkodowanych
Kiedy kupować wakacje, aby mieć najlepszą
Grupa Accor z wynikami lepszymi niż w 2019
LOT chce odszkodowanie od
Nowa płyta postojowa w Katowice Airport
Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny: oferty już w sprzedaży
W lutym mniej zakłóceń na polskich lotniskach
Grecja stopniowo odzyskuje turystów
Drastyczny spadek przychodów z turystyki w Krakowie
Silni rosną w siłę, słabsi jeszcze bardziej słabną?
Polska Izba Hotelarzy: pomoc rządowa nieadekwatna dla hoteli
Zaszczepieni turyści wjadą do Tunezji bez testów
Zbliża się 27 edycja Meet The Bidder
Słowacja zaczyna wymagać testów PCR od Polaków
WTTC: Współpraca kluczem do odbudowy turystyki
Niemieckie atrakcje turystyczne zaprezentowały się w Katowicach
Przedsiębiorcy będą mogli zweryfikować, czy pracownicy zostali zaszczepieni?
Wyróżniono Ambasadorów Kongresów Polskich
Rośnie rola Turcji i Egiptu w polskiej turystyce wyjazdowej
Popyt na wycieczki zimą da zarobić organizatorom
Gut-Mostowy chce wydłużenia ważności bonów turystycznych
TSUE o przepisach pozwalających na odroczenie zwrotu za odwołany wyjazd