TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wzrośnie sprzedaż w turystyce wyjazdowej?

Czy w statystykach rezerwacyjnych widać zmiany w sprzedaży w biurach? Jak biura zmieniają ceny wyjazdów do najpopularniejszych destynacji?


Miniony tydzień przyniósł kolejną poprawę sprzedaży w branży turystyki wyjazdowej - przekonują analitycy Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Po zahamowaniu spadków w tygodniu na przełomie czerwca i lipca, tym razem zanotowano już wzrosty, a sprzedaż w MerlinX była na rekordowym w tym sezonie poziomie. Biorąc pod uwagę organizatorów sprzedających poza tym systemem i bardzo wysokie wzrosty w LCC można szacować, że ogólny wzrost sprzedaży wyniósł w pierwszym pełnym tygodniu lipca 12-14 procent. Następny tydzień zapowiadał się jeszcze lepiej, ale został "nieco zepsuty" przez wpływ zamachu w Nicei i próbę wojskowego przewrotu w Turcji.

W tym materiale zestawienia nie bazują już na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia, ale dla okresu 15-21 sierpnia 2016 roku, czyli w trzecim tygodniu sierpnia zebranych w dniu 15 lipca, ponieważ imprezy z wylotami w pierwszym tygodniu sierpnia stały się już imprezami last minute.

W minionym tygodniu ceny uległy niewielkiej zmianie gdyż spadły o średnio 7 złotych, a największe zniżki wystąpiły w Portugalii, Tunezji i na Krecie - o 175, 61 i 59 złotych. Największe zwyżki cen miały miejsce w na wyspach Kos, Korfu i Lanzarote - o 60, 47 i 38 złotych.





Badanie średniej ceny imprez w trzecim tygodniu sierpnia 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że były one niższe od poziomu ubiegłorocznego, ale tylko o 2 złote (poprzednio były niższe o 21 złotych). Oznacza to, że ceny sierpniowych imprez zarówno z wylotami na początku jak i w połowie miesiąca nadal przebywają w pobliżu średnich cen z odpowiednich dat sezonu 2015, a i ogólna sytuacja w zakresie struktury cen jest w tych okresach bardzo podobna.

Wygląda na to, że spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen wycieczek raczej definitywnie straciła Bułgaria oddając ją już tydzień temu na rzecz Grecji, która jest teraz droższa niż przed rokiem o średnio 148 złotych (poprzednio była droższa o 111, 90, 108, 99, 113, 120, 102 i 99 złotych), przy czym z jej wysp nadal największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos, Kreta i Zakynthos - o 262, 134 i 103 złote. Z kolei obecny wicelider wzrostów Bułgaria jest teraz droższa wobec średniej sprzed roku o jedynie 27 złotych (poprzednio była droższa o 68, 113, 173, 165, 161, 204, 165, 147, 144, 129 i 38 złotych), a wcześniej była tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych).

Podobnie jak przed tygodniem do kierunków wyraźnie mniej kosztownych niż przed rokiem należały Kanary, które są teraz tańsze o średnio 114 złotych - poprzednio były tańsze o 85 i 108 złotych, wcześniej droższe o 13 złotych, przedtem tańsze o 93 i 36 złotych, jeszcze wcześniej droższe o 27, 37, 38, 141 i 3 złote, a w jeszcze dawniejszych tygodniach tańsze o 17, 23, 23, 62, 70, 70, 57 i 46 złotych). Jak widać ceny Kanarów prezentują w tym roku wobec ubiegłego sezonu typowy przekładaniec. Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsza niż przed rokiem pozostaje wyspa Lanzarote - o 143 złotych, podczas gdy średnie ceny na Gran Canarii są niższe o 159 złotych, a Teneryfa jest tańsza aż o 418 złotych.

Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad pół roku wiedzie Turcja - tańsza teraz o średnio 189 złotych (poprzednio była tańsza o 242, 185, 194, 207, 217, 182, 212, 232, 169 i 72 złote). W ostatnich tygodniach na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji, a dane z Niemiec za maj wskazywały na znaczne zmniejszenie się skali spadków liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery do 8 procent, podczas gdy jeszcze w marcu wynosiły około 50 procent. Sprzedaży imprez do Turcji zaszkodziły zamach w dniu 26 czerwca na lotnisku w Stambule, oraz próba wojskowego przewrotu. Jak szybko odbuduje się bieżący popyt na ten kierunek zależeć będzie od dalszego biegu wydarzeń, który trudno jest w tej chwili przewidzieć.

Kierunkiem, na którym w pierwszej połowie sezonu sprzedaży średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny dość definitywnie spadły poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny stały się jednakże wyższe od zeszłorocznych - o średnio 17 złotych, ale nie tyle z powodu bieżącego wzrostu cen (o tylko 12 złotych), ile w wyniku dużych spadków cen Egiptu o tej porze przed rokiem - w rezultacie pośredniego wpływu na ceny drugiego zamachu w Tunezji. W tygodniach poprzednich ceny Egiptu były niższe o 121, 38, 55, 58, 22, 37, 74, 31, 61, 66 i 100 złotych, przejściowo wyższe o 6 złotych, wcześniej niższe o 43, 54, 84, 77 oraz o 2 złote, a jeszcze wcześniej wyższe o 21, 59 i 60 złotych). Obecnie skala zwyżek cen wobec sezonu 2015 w Hurghadzie i w Marsa Alam jest dość podobna i wynosi średnio 9 i 26 złotych.

Na mniejszych kierunkach wyższe ceny niż przed rokiem oferowane są w Tunezji - o 137 złotych, a tańsze są pozostałe kierunki, czyli Majorka, Maroko, Portugalia i Cypr - o odpowiednio 97, 65, 60 i 11 złotych.

Wśród dużych biur podróży kolejny raz nastąpiła zmiana lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu. Tym razem zostało nim biuro Exim Tours ze średnią ceną wycieczek o ponad 80 złotych niższą niż w sezonie 2015, nieco wyprzedzając pod tym względem biura Itaka i Wezyr tańsze o około 50 złotych. Wielomiesięczny lider zniżek cen rok do roku, biuro TUI Poland, stało się teraz kosztowniejsze niż przed rokiem o około 60 złotych dzieląc tę pozycję z biurem Neckermann, które od kilku tygodni dość regularnie obniżało ceny. O średnio około 155-170 złotych kosztowniejsze niż przed rokiem są teraz biura Grecos, Rainbow i Sun & Fun. W przypadku zwłaszcza tych pierwszych, które przez wiele poprzednich tygodni oferowały atrakcyjne dla nabywców ceny, świadczyć to może o dobrym zaawansowaniu procesów sprzedaży

Instytut Traveldata zwraca uwagę na słabe już od kilku tygodni tendencje cenowe Bułgarii, która powoli wraca do poziomów cen sprzed roku, a wcześniej bywała od nich droższa nawet o 200 złotych. Kierunek ten cieszy się w tym sezonie całkiem sporym wzięciem, które w konsekwencji zdarzeń w Turcji może nawet wzrosnąć lecz można odnieść wrażenie, że niektórzy z touroperatorów wyraźnie przesadzili ze zwiększaniem na nim oferowania i obecnie mają kłopoty z odpowiednim wypełnianiem samolotów, co już doprowadziło do kłopotów z niezakłóconym kontynuowaniem łańcuchów czarterowych.

Zwraca uwagę znaczna skala przeceny Teneryfy, która wraz ze zbliżaniem się do końca sezonu nawet wzrasta. Jest to w tej chwili jedyny kierunek na, którym ceny w tanich liniach są porównywalne, a czasami nawet niższe niż w biurach podróży, co w konsekwencji wywiera presję na obniżki cen imprez w tych ostatnich. Należy przy tym pamiętać, że niedługo podaż miejsc tanich przewoźników na Teneryfie kolejny raz wzrośnie, bowiem już od listopada dwa rejsy (z Katowic) uruchamia na tym kierunku Wizzair.

W ostatnich dwóch trzech tygodniach dała się zauważyć presja na wzrost cen wycieczek na wyspę Korfu, do której dołączyła też omijana przez jakiś czas wyspa Kos. Jest to prawdopodobnie wpływ sytuacji na tym pierwszym kierunku w tanich liniach, bowiem ceny weszły tam w wyraźny trend wzrostowy, który jest widoczny zwłaszcza przy połączeniach z Warszawy. Oba ostatnie przykłady świadczyć mogą o coraz silniejszym przenikaniu się sytuacji cenowych w obu segmentach turystyki, czyli turystyki z biurami podróży oraz wyjazdów organizowanych samodzielnie.

Po rekordowo niskich poziomach w tym sezonie letnim osiągniętych przed sześcioma tygodniami, średnie ceny w tanich liniach Ryanair rozpoczęły silne cenowe odbicie, które po trzech tygodniach dużych wzrostów przekształciło się w jednotygodniowe spadki. Po tym krótkim okresie trend zmian cen wrócił jednak do jeszcze silniejszych wzrostów, które wyprowadziły wiele cen na rekordowe w tym sezonie poziomy. Średnie ceny przelotów w ostatnim tygodniu kontynuowały bardzo silne wzrosty, tym razem o 192 złote, (poprzednio o 141 złotych) - z 887 do 1079 złotych , czyli o blisko 22 procent (poprzednio o 19 procent). W mniejszym stopniu zwyżkowały tym razem ceny przelotów na Kanary - o średnio 111 złotych do 1278 złotych (poprzednio wzrost wyniósł 215 złotych), a na pozostałych kierunkach ceny zwyżkowały o 239 złotych do 1029 złotych (poprzednio zwyżkowały o 123 złote). Trzeba przy tym dodać, że średnie ceny rejsów na Wyspy Kanaryjskie coraz bardziej oddalają się od dotychczasowego wielomiesięcznego rekordu cen ze stycznia tego roku, który wynosił 1100 złotych. W tygodniu najbardziej zdrożały rejsy z Warszawy na Korfu - o 680 złotych, a staniały z Krakowa na Sardynię - o 40 złotych.
Lekką zadyszkę cenową odnotowały natomiast ceny przelotów w liniach Wizzair, które zniżkowały o średnio 18 złotych (poprzednio wzrastały o 108 oraz 86 złotych). Największe zwyżki cen dotyczyły rejsów z Warszawy na Maltę - o 335 złotych, a zniżki cen połączenia z Warszawy na Sardynię - o średnio 490 złotych.

Po przejściowych zniżkach cen przelotów u tanich przewoźników powrócił i utrwala się bardzo silny trend wzrostowy. Tanie linie cieszą się w tym sezonie wśród polskich klientów wyjątkowym powodzeniem . Od trzeciej dekady czerwca wypełnienie samolotów jest bardzo wysokie, a dla rejsów na Wyspy Kanaryjskie i na Majorkę właściwie całkowite. Chwilowo wydawało się, że oferta LCC - powiększona na głównych kierunkach, czyli na Kanarach i Grecji o ponad 50 procent - może być zbyt duża jak na możliwości tegorocznego nieco osłabionego rynku, ale powrót popytu po zakończeniu roku szkolnego oraz występów Polaków na Euro 2016 rozwiał ewentualne obawy. Bardzo duży popyt powoduje znaczne wahania wyznaczanych przez algorytmy cen, które przestały się już układać w dość jednolity trend wzrostowy jaki często miał miejsce w tanich liniach w przeszłości. Powoduje to dodatkowe utrudnienie doboru odpowiedniego momentu zakupu przelotu zarówno dla klientów jak też dla doradzających im czasami w tej kwestii turystycznych agentów.

Poniżej Analiza Cen przygotowana przez Instytut Traveldata

Możesz także pobrać plik: turinfo_20160719_wczasopediapartner20160719media.pdf




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
Itaka Rainbow ceny wyjazdów turystycznych zmiany cen w biurach analiza cen najtańsze kierunki




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję