Meteorolodzy uspokajają linie lotnicze

W związku z niewielką erupcją na obszarze zagrożonym wybuchem islandzkiego wulkanu podniesiono alert lotniczy do najwyższego poziomu.


Na razie z wulkanu lawa wypłynęła tylko szczelinami jednak żadne niebezpieczne pyły oraz popioły nie dostały się do atmosfery. Podwyższenia alertu wymagały ogólne przepisy. W związku z tym nie ma jeszcze żadnego powodu do obaw, iż europejskich pasażerów czekają kolejne duże utrudnienia w ruchu lotniczym.

"Biuro Meteorologiczne podniosło alert lotniczy w regionie erupcji do poziomu czerwonego, a kontrola ruchu lotniczego zamknęła przestrzeń powietrzną od ziemi do wysokości 18 tys. stóp. Na razie nie wykryto wyrzucenia do atmosfery popiołów wulkanicznych. Wstrząsy są niewielkie, co wskazuje, że erupcja była wylewna, a nie eksplozywna" - powiedzieli meteorolodzy z islandzkiego centrum zarządzania kryzysowego.

W miejscu erupcji aktywność sejsmiczna zmalała i utrzymywała się na stałym poziomie kilka godzin po wydostaniu się lawy.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij